Brama automatyczna czy otwierana ręcznie – co wybrać?

brama wjazdowa

Brama z napędem czy tradycyjnie, ręcznie otwierana? Takie pytanie pojawia się w głowie wielu osób, które budują dom i zamierzają go ogrodzić lub owe ogrodzenie z bramą wjazdową już posiadają. Ten dylemat dotyczy też osób, które mają garaż. Podpowiadamy zatem, jakie zalety niesie za sobą wyposażenie bram w napęd i czy warto się zdecydować na system automatyki do bram.

Bramy automatyczne vs bramy otwierane ręcznie – różnice

Różnice pomiędzy tymi bramami są dość oczywiste. Brama otwierana ręcznie, jak sama nazwa wskazuje, nie jest zautomatyzowana i jej otwieranie oraz zamykanie wymaga samodzielnego wykonywania tych czynności. A to bywa naprawdę męczące, trudne i uciążliwe. Wystarczy wyobrazić sobie sytuacje, gdy wracamy zmęczeni do domu, na zewnątrz jest mokro i zimno, a my zanim wjedziemy na posesję i przedostaniemy się do ciepłego wnętrza domu musimy jeszcze stoczyć dwie walki: z brama wjazdowa i bramą garażową. Niezbyt przyjemna wizja, prawda? Może ona jednak zmienić się w całkiem miłe doświadczenie, jeśli naszą bramę wjazdową lub garażową wyposażymy w napęd. Wówczas wystarczy jedno kliknięcie, by brama automatycznie otworzyła się i zamknęła. My nie musimy nawet opuszczać strefy komfortu, jaką jest ogrzane wnętrze auta, by sterować bramą. 

Czy warto zdecydować się na system automatyki do bram?

Odpowiedź nie jest trudna, wszak jeśli lubimy poczucie komfortu i bezpieczeństwa, to zdecydowanie powinniśmy wybrać bramę z napędem. Nowoczesne systemy automatyki do bram, to kwintesencja inteligentnych rozwiązań. W przeciwieństwie do bram otwieranych ręcznie, bramami z napędem można sterować bez jakiegokolwiek wysiłku. Ponadto nie trzeba się martwić o przypadkowe zniszczenie lakieru samochodu czy zdrowie dzieci, które często znajdują się przypadkowo w pobliżu bramy, bowiem te, gdy wykryją przeszkodę, natychmiast zatrzymują pracę napędu. Warto również wspomnieć o tym, że aby wpuścić gości nie trzeba otwierać bramy z napędem na całą szerokość, można bowiem ją jedynie uchylić, tak, by umożliwić bezproblemowe wejście na nasz teren.