Jak wybrać oświetlenie podjazdu?

Jak wybrać oświetlenie podjazdu?

Wjazd to najczęściej odwiedzana część działki, na którym praktycznie każdego dnia spędzamy choć chwilę. Jakie oświetlenie podjazdu wybrać, by działało długo i skutecznie? Na co warto zwrócić uwagę? Czy warto w tym celu zajrzeć do świata inteligentnych rozwiązań? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule, do lektury którego serdecznie zachęcamy!

O dobrym oświetleniu podjazdu słów kilka

Najlepsze oświetlenie wokół domu przydaje się nam najczęściej nocą, kiedy np. parkujemy auto. To właśnie dlatego warto zadbać o jak najwłaściwszy wybór produktów przeznaczonych do oświetlenia, które ułatwią nam poruszanie się nocą. Odpowiedź na jedno z pytań, a mianowicie, czy warto zajrzeć do oferty marek, które dostarczają na rynek inteligentne rozwiązania, brzmi tak! Warto przyjrzeć się bliżej smart rozwiązaniom dla inteligentnego domu i przestrzeni wokół niego, by zyskać nie tylko wyjątkowy komfort, ale także niezawodność i bezpieczeństwo! 

Oświetlenie wewnętrzne a oświetlenie zewnętrzne

Światła przeznaczone do oświetlenia na zewnątrz różnią się od tych, jakie montujemy w pokojach domu. Przede wszystkim muszą być one odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy mocne słońce. Są zbudowane z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu możemy ich używać przez długie lata. Nie ma również konieczności oświetlania całej posesji, by widzieć dobrze podjazd do garażu – wystarczy zamontować kilka urządzeń oświetlających w strategicznych miejscach, takich jak:

  • brama do garażu;
  • drzwi wejściowe do domu;
  • numer domu umieszczony na ścianie;
  • chodnik prowadzący do domu.

Kierowanie światła na ulicę przy domu jest właściwie stratą energii i prądu, jeżeli decydujemy się na lampki elektryczne. Te kilka najważniejszych miejsc zawsze powinny być dobrze oświetlone, ponieważ są najczęściej przez nas uczęszczane, również po zmroku.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oświetlenia do pojazdu?

Oświetlenie podjazdu jest bardzo ważne, jednak ludzie często mają tendencję do kupowania drogiego sprzętu który wcale nie jest wart swojej ceny, a dodatkowo szybko się zużywa i psuje. 

Bez wątpienia najbardziej niezawodne są inteligentne rozwiązania, które wpływają w ogromnym stopniu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania przestrzeni wokół domu. I nie chodzi tu wyłącznie o inteligentne oświetlenie, ale o zbudowanie całego systemu automatyki domowej. Można w nim uwzględnić: systemy alarmowe, napędy do bram wjazdowych i drzwi garażowych, napędy do osłon zewnętrznych dla domu, a także omawiane w tym artykule inteligentne oświetlenie. 

Tradycyjnym i dobrym rozwiązaniem będzie zakup produktów z czujnikiem ruchu, które automatycznie wykrywają ruch na podjeździe i włączają się, oświetlając nam drogę. Czujnik można ustawić tak, by świecił od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund w zależności od potrzeb. Zwykle od zaparkowania samochodu i dojścia do drzwi mija jakieś kilkadziesiąt sekund, i na taki czas najlepiej jest ustawić czujnik światła. Możemy również zdecydować się na oświetlenie solarne, które będzie ładowało moc za pomocą światła słonecznego, zaoszczędzając nam tym samym zużywany prąd. Nowoczesne modele mają również funkcję ładowania się światłem słonecznym nawet w pochmurne dni.

Jeśli zależy nam na skuteczności, modele podłączone do prądu sprawdzą się najlepiej. Dodatkowo nie powinniśmy oszczędzać również na designie lampek, które stworzą nam odpowiednie oświetlenie podjazdu – jest to inwestycja na lata, dlatego dobrze, jeśli lampki będą ładnie komponowały się z kolorem domu, jego otoczeniem i roślinnością.