REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Zastosowanie masztów oświetleniowych na placu budowy

Szybko zapadający zmrok to jeden z głównych problemów, z jakimi borykają się ekipy realizujące projekty budowlane, instalacyjne czy wykończeniowe w sezonie zimowym. Oczywiście przy dzisiejszym tempie pracy i wymaganiach inwestorów nie ma mowy o tym, aby móc pozwolić sobie na skrócenie dnia roboczego. Nie ma też takiej potrzeby, skoro mamy do dyspozycji maszty oświetleniowe. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które nie tylko poprawia komfort pracy i umożliwia jej kontynuowanie po zmroku, ale także wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa ludzi i maszyn.

 

Jak to właściwie działa?

 

Maszty oświetleniowe to urządzenia typu all in one, czyli wyposażone zarówno w źródła światła (najczęściej lampy metahalogenkowe) oraz źródło energii niezbędnej do zasilenia lamp. W zależności od modelu spotykamy maszty zintegrowane z agregatem prądotwórczym, jak i te, które wymagają podłączenia do osobnego agregatu (oba natomiast mogą być zasilane z sieci).

 

Bardzo istotną cechą masztów oświetleniowych jest to, że mamy tutaj do czynienia z urządzeniami przenośnymi, mobilnymi. Dzięki kółkom i uchwytom można z łatwością przetransportować maszt z samochodu w docelowe miejsce, a nawet zmieniać jego położenie w zależności od aktualnych potrzeb. Nawet największe maszty, zintegrowane z agregatem prądotwórczym, nie są pod tym względem problematyczne i wymagają obsługi przez maksymalnie dwie osoby. To duży atut w porównaniu z chociażby masywnymi masztami stacjonarnymi.

 

Modele przenośne sprawdzają się nie tylko na placu budowy. Z powodzeniem można je wykorzystywać przy okazji organizowania imprezy plenerowej, koncertu, zawodów sportowych etc. Są świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do standardowego źródła światła lub jego moc byłaby niewystarczająca.

 

Maszty oświetleniowe wyróżniają się również kompaktową konstrukcją, co znacznie ułatwia ich przewożenie w samochodzie czy na przyczepie. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca, natomiast montaż masztu w docelowym miejscu zajmuje dosłownie kilka chwil i zwykle nie wymaga nawet użycia narzędzi. Ogranicza się to w zasadzie tylko do rozłożenia masztu i ustawienia podpór, które zabezpieczają urządzenie przed upadkiem w wyniku na przykład porywistego wiatru.

 

W tym miejscu wspomnijmy o jeszcze jednej istotnej zalecie masztów przenośnych: modele renomowanych producentów, przeznaczone do profesjonalnego użytku, są bardzo odporne na silne podmuchy wiatru. Nawet przy maksymalnym wysunięciu masztu, co zapewnia świetne doświetlenie placu, nie ma ryzyka przewrócenia się konstrukcji przy podmuchach o prędkości wskazanej przez producenta (najczęściej jest to 80 km/h).

 

Dlaczego warto zainwestować w maszt oświetleniowy?

 

Przede wszystkim posiadanie takiego urządzenia gwarantuje przedsiębiorcy możliwość realizowania prac w słabych warunkach oświetleniowych – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz, w samym środku sezonu zimowego. W styczniu w Polsce średnia długość dnia wynosi około 8 godzin, ale w praktyce konieczność stosowania sztucznego źródła światła obowiązuje między 6 a 8 rano oraz już krótko po godzinie 15. Poza tym w naszym kraju mamy tylko 193 dni słoneczne w roku – oznacza to, że przez około 6 miesięcy panują niedostateczne warunki oświetleniowe. Nietrudno wywnioskować, jak negatywny ma to wpływ na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia robót budowlanych czy instalacyjnych.

 

Maszty oświetleniowe nie tylko umożliwiają kontynuowanie prac po zmroku czy rozpoczęcie ich wcześnie rano. To także bardzo dobry sposób na zwiększenie ochrony placu budowy. Doświetlony teren jest mniej atrakcyjny dla złodziei, co ogranicza ryzyko kradzieży np. materiałów budowlanych czy narzędzi, nie wspominając już o maszynach. Mocne oświetlenie zwiększa również skuteczność kamer przemysłowych, poprawiając jakość rejestrowanego obrazu.

...

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna w najnowszym numerze naszej e-gazety o maszynach i sprzęcie budowlanym.

24/12/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU