REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Właściwa obsługa i serwis przedłużą sprawność urządzeń hydraulicznych

Co prawda w polskiej branży budowlanej zaciera się już klasyczny podział na sezon letni i zimowy, ale wciąż nie brakuje firm, które powoli szykują się do przerwy w pracy. Jest to nierozerwalnie związane z przestojem maszyn budowlanych. Sprzętu nie można tak po prostu odstawić na plac i przypomnieć sobie o nim dopiero na wiosnę. Zima jest świetnym okresem na to, by przeprowadzić wnikliwy przegląd maszyn. Dotyczy to zwłaszcza hydrauliki siłowej. W naszym poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo obsługiwać, serwisować i konserwować urządzenia hydrauliczne zamontowane w maszynie budowlanej.

 

Nie bagatelizujemy drobnostek

 

Hydraulika siłowa współczesnych maszyn budowlanych charakteryzuje się niesamowitą sprawnością i bardzo wysoką trwałością. Nie jest jednak odporna na ewidentne zaniedbania po stronie operatora oraz serwisu. Aby mieć pewność, że sprzęt będzie pracować bezawaryjnie, niezależnie od warunków pogodowych, należy szybko reagować na nawet drobne sygnały świadczące o usterce.

 

- Tutaj kluczową rolę do odegrania ma operator, który powinien umieć wychwycić np. zbyt hałaśliwą pracę hydrauliki czy spadek wydajności maszyny. Im wcześniej zgłosi to przełożonemu, tym większa będzie szansa, że usterkę uda się usunąć niskim kosztem. – mówi Sylwester Wójcik, ekspert z firmy WIBAKO.

 

Sama czujność operatora to jednak za mało. Osoba na co dzień obsługująca maszynę powinna również regularnie sprawdzać podstawowe elementy układu hydraulicznego, w tym kontrolować temperaturę oraz poziom ciśnienia. Oczywistością jest sprawdzanie stanu filtrów i stopnia ich zanieczyszczenia (a w razie potrzeby – niezwłoczna wymiana).

 

Doświadczony operator może również co jakiś czas sprawdzić stan i jakość cieczy roboczej w zbiorniku układu hydraulicznego. Jeśli pojawią się ubytki, należy zgłosić ten fakt przełożonemu, który powiadamia serwis.

 

- Uczulam natomiast przed akceptowaniem praktyki mieszania różnych rodzajów cieczy roboczej. Wiem, że wielu operatorów po stwierdzeniu ubytku płynu po prostu uzupełnia go tym, co akurat mają pod ręką. To niedopuszczalne. – podkreśla nasz ekspert.

 

Po stronie bieżących czynności obsługowych warto wymienić także kontrolowanie temperatury cieczy oraz jej regularną wymianę.

 

- Przypominam, że awaria któregokolwiek z elementów hydrauliki siłowej wymaga dokładnego przepłukania całego układu i wymiany płynu. Nie warto ryzykować, że np. metalowy opiłek z uszkodzonej pompy hydraulicznej dostanie się do innego podzespołu i znów spowoduje usterkę. – dodaje Sylwester Wójcik.

...cdn.

 

Więcej na ten temat na łamach najnowszego numeru naszej e-gazety o sprzętach i maszynach budowlanych. Zapraszamy do lektury.

03/12/18

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU