Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

Wakacje! Lato! Dla większości ludzi to czas odpoczynku i urlopowania, ale branża budowlana nie może sobie oczywiście pozwolić na żadne przestoje. Trzeba wykorzystać sprzyjającą pogodę, długi dzień i... przetrwać upały. Wysokie temperatury bardzo dają się we znaki nie tylko pracownikom, ale także maszynom budowlanym. Nic dziwnego, że serwisy mają pełne ręce roboty, na co duży wpływ ma również nieprawidłowa eksploatacja maszyn w okresie upałów. O czym należy więc pamiętać? Zapraszamy do naszego poradnika.

 

Nie ufać tylko czujnikom!

 

Każda nowoczesna maszyna budowlana jest wyposażona w dziesiątki czujników i zaawansowane układy diagnostyczne, co z jednej strony jest bardzo przydatne, a z drugiej sprawia, że operator przestaje się kierować doświadczeniem i intuicją. Skoro mam przed sobą panel wyświetlający informację o najmniejszej nawet awarii, to po co zachowywać czujność?

 

Trzeba jednak pamiętać, że elektronika bywa bardzo zawodna, a już szczególnie w tak intensywnie eksploatowanym sprzęcie, jak maszyna budowlana. Wystarczy awaria np. czujnika temperatury silnika, aby operator nie miał wiedzy na temat ryzyka przegrzania jednostki. Skoro czujnik nie działa, to żadna kontrolka w kabinie się nie zapali. Jeśli operator nie będzie we własnym zakresie obserwować zachowania maszyny, może to doprowadzić do poważnej usterki.

 

  • Właśnie dlatego zalecamy, aby regularnie przeprowadzać testy czujników i układów diagnostycznych, jak również nie bagatelizować żadnych informacji wyświetlanych na panelu w kabinie. – mówi nam Grzegorz Wilgierz z firmy WIBAKO Maszyny Budowlane, specjalizującej się w serwisowaniu i naprawach maszyn.

 

Zanim zaczniesz pracę

 

Dobrą praktyką przed uruchomieniem maszyny w upalny dzień jest sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego oraz oleju silnikowego i hydraulicznego. Ich niski stan (szczególnie tego pierwszego) może wiązać się z poważnymi problemami w trakcie pracy i skończyć się kosztowną awarią.

 

  • Najważniejsze jest ustalenie, w jaki sposób doszło do ubytku konkretnego płynu. W przypadku oleju hydraulicznego zwykle mamy do czynienia z jakimś wyciekiem. Jednak niski poziom płynu chłodniczego i oleju silnikowego zwiastuje większe kłopoty. W takiej sytuacji trzeba koniecznie ustalić źródło wycieku i usunąć je – ciągłe dolewanie oleju lub płynu jest mało komfortowe, a do tego skraca żywotność silnika. – podkreśla Grzegorz Wilgierz.

 

Jeśli maszyna jest pozbawiona układu centralnego sterowania, należy pamiętać o ręcznym smarowaniu podzespołów. Jest to żmudne, ale niezbędne, szczególnie w okresie upałów. Oczywiście nie zapominamy o regularnej wymianie płynów i filtrów, jak również o sprawdzeniu i zniwelowaniu wszelkich luzów.

 

Jeśli podczas oględzin okaże się, że w maszynie jest jakieś pęknięcie, trzeba je natychmiast naprawić, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu operatora i innych osób pracujących na placu budowy.

 

Czasami lepiej się zatrzymać

 

To normalne, że operatorzy pracują pod presją czasu i za wszelką cenę unikają dłuższych przestojów. Często wygląda to więc tak, że maszyna pracuje „do upadłego”, co jednak jest bardzo złą praktyką. Jeśli temperatura silnika jest zbyt wysoka, maszyna wyraźnie słabnie, a w dodatku pojawiają się niepokojące dźwięki, należy natychmiast przerwać pracę i wezwać serwis.

 

Usunięcie drobnej awarii to kwestia 1-2 dni. Lepiej jest poświęcić ten krótki czas, zamiast ryzykować, że maszyna będzie unieruchomiona na długie tygodnie, np. w wyniku pęknięcia bloku silnika.

 

PS.

My tu o maszynach, ale nie możemy zapomnieć o operatorach. Zgrzewka wody mineralnej i dodatkowe przerwy, to obowiązkowe „przywileje” w okresie upałów. Operatorze – nie testuj wytrzymałości swojego organizmu!

 

e-maszbud.pl

Uff, jak gorąco! Eksploatacja maszyny budowlanej w okresie upałów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia