REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Spycharka, czyli niezbędny sprzęt na każdym placu budowy

Chyba nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić funkcjonowania jakiegokolwiek placu budowy bez specjalistycznych maszyn ziemnych. Do tych podstawowych i w praktyce niezbędnych zaliczymy przede wszystkim koparki, koparko-ładowarki oraz spycharki. W e-maszbud.pl startujemy z nowym cyklem artykułów poradnikowych, w którym bliżej przyjrzymy się poszczególnym rodzajom maszyn budowlanych, charakteryzując je i podpowiadając, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego egzemplarza. Na pierwszy ogień idą spycharki – zarówno gąsienicowe, jak i kołowe. Ruszajmy.

 

Zastosowanie spycharki

 

Choć spycharki kojarzą się z maszynami wyjątkowo specjalistycznymi, czyli przeznaczonymi do wykonywania ściśle określonych robót, to w rzeczywistości spychacze (jak potocznie określa się ten sprzęt) z powodzeniem są wykorzystywane w wielu skrajnie różnych od siebie pracach, od górniczych po wykończeniowe. Leśnictwo, budowa dróg, kopalnie, żwirownie, składowiska odpadów – wszędzie tam można spotkać takie maszyny. Nie dziwi więc, że obok koparek i ładowarek to właśnie spycharki należą do najczęściej kupowanych maszyn do robót ziemnych.

 

- Nasi klienci najczęściej używają spycharek do odspajania gruntu od podłoża (lemieszem), zagęszczania oraz przemieszczania urobku na stosunkowo niewielkie odległości. Sprzęt ten bardzo dobrze sprawdza się też do odśnieżania. Bardzo istotną funkcją spycharek jest niwelowanie lub profilowanie podłoża, a także zasypywanie wykopów. – uściśla Sylwester Wójcik, specjalista z firmy WIBAKO.

 

Oczywiście dominującą funkcją spycharki jest odspajanie gruntu. Może ono przybierać 4 różne formy: płaskie, grzebieniowe, schodkowe oraz klinowe.

 

Główne elementy budowy spycharki

 

Najważniejsze jest podwozie, które może być albo kołowe, albo gąsienicowe – przy czym zdecydowanie najpopularniejsze jest to drugie. Całość jest osadzona na ramie głównej (stanowiącej połączenie ramy przedniej i tylnej). Do tego dochodzi nadwozie z kabiną, układ napędowy, układ hydrauliczny oraz cała gama osprzętu roboczego.

 

- Osprzętem roboczym w spycharce może być lemiesz, zrywak, pług, wciągarka, zaczep bądź jakiś inny specjalistyczny przyrząd. Warto zauważyć, że wiele  innych maszyn (jak np. równiarki) również korzysta z tego typu osprzętu. – dodaje Sylwester Wójcik.

 

Ciekawostką jest fakt, że w większości spycharek da się zastosować lemiesz dwuczęściowy, jednak korzystanie z niego wymaga od operatora odpowiednich umiejętności przy równomiernym rozkładaniu wydobytego gruntu.

...

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna w czerwcowym numerze naszej e-gazety e-maszbud.pl

 

Zapraszamy

22/07/20

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU