REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Siłownik hydrauliczny, czyli kluczowy element maszyny budowlanej. Poradnik e-maszbud.pl

Każda maszyna budowlana składa się z tysięcy elementów, których praca decyduje o sprawności całego sprzętu. Możemy jednak wyróżnić części szczególnie istotne dla wydajności maszyny. W tej grupie bez wątpienia umieścimy siłowniki hydrauliczne. W maszynach stosuje się różne rodzaje siłowników. Bardzo ważny jest zatem prawidłowy dobór podzespołu, zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o elemencie używanym. W naszym poradniku znajdziecie kilka informacji, które pozwolą Wam uniknąć kosztownych błędów.

 

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

 

Siłownik hydrauliczny składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to: cylinder, tłok oraz tłoczysko. Ciekawostką jest fakt, że w żargonie mechaników i operatorów siłowniki często określa się mianem właśnie cylindrów lub tłoków, jednak jest to zbyt daleko idący skrót myślowy.

 

Dobór siłownika do konkretnej maszyny jest bardzo odpowiedzialnym procesem, ponieważ ten podzespół ma ogromny wpływ na wydajność całego układu hydraulicznego. Należy tutaj uwzględnić takie kryteria, jak ciśnienie pracy, długość drogi przesuwu, parametry pompy wyporowej czy warunki, w jakich będzie pracować siłownik.

 

Siłowniki hydrauliczne są stosowane w praktycznie wszystkich maszynach budowlanych wyposażonych w układ hydrauliczny, od którego oczekuje się najwyższej sprawności. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest stosunkowo niska awaryjność, co ma znaczenie w sytuacji, gdy większość maszyn pracuje w skrajnie trudnych warunkach.

 

Dla przypomnienia dodajmy, że zasada działania siłownika hydraulicznego polega na przetwarzaniu ciśnienia cieczy roboczej w energię mechaniczną. Proces ten odbywa się za pomocą tłoka, nurnika lub innego urządzenia (membrana).

 

Rodzaje siłowników hydraulicznych

 

Mogłoby się wydawać, że siłownik jaki jest, każdy widzi. Nic bardziej mylnego. W maszynach budowlanych stosuje się różne siłowniki hydrauliczne, klasyfikowane według  konkretnych kryteriów.

 

- Podstawowy podział dotyczy tego, czy siłownik działa w oparciu o ruch prostoliniowy czy obrotowy. W pierwszym przypadku wyróżniamy siłowniki jednostronnego działania (gdzie suw odbywa się w jednym kierunku) oraz dwustronnego działania (ruch odbywa się w przeciwstawnych kierunkach). Główna różnica między tymi typami siłowników polega na tym, że w modelach jednostronnych ruch powrotny jest wymuszony, natomiast w dwustronnych jest kontrolowany. – wyjaśnia Sylwester Wójcik, specjalista z firmy WIBAKO.

...cdn.

 

 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych. 

Zapraszamy.

01/02/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU