REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Silnik hydrauliczny, czyli kluczowy element maszyny budowlanej

Maszyna budowlana to skomplikowana sieć połączeń różnego rodzaju elementów, które mają do odegrania konkretne role. Używając obrazowego porównania: silnik hydrauliczny to aktor pierwszoplanowy i w znacznym stopniu to właśnie od jego formy zależy sukces przedsięwzięcia, jakim jest realizacja zlecenia. Awaria czy choćby niedomaganie silnika hydraulicznego natychmiast odbija się na sprawności całej maszyny i praktycznie przekreśla możliwość dalszego prowadzenia prac. Stąd warto dokładniej przyjrzeć się temu podzespołowi, czemu służy nasz poradnik. Wyjaśniamy zasadę działania silnika hydraulicznego w maszynie budowlanej, przybliżamy jego funkcje oraz budowę. 

 

Czym właściwie jest silnik hydrauliczny? 

 

Silnik hydrauliczny pełni funkcję odbiornika w układzie napędowym maszyny budowlanej. Zadaniem tego podzespołu jest zamiana wysokiego ciśnienia na siłę mechaniczną w ruchu obrotowym. Mamy więc tutaj do czynienia z dokładnie odwrotną zasadą, niż ma to miejsce w przypadku pompy hydraulicznej, z którą silnik ściśle współpracuje. 

 

- Silnik i pompa często mają identyczne elementy robocze, ale – co bardzo ważne – nie mogą być stosowane zamiennie. – podkreśla Sylwester Wójcik, ekspert z firmy WIBAKO.

 

Dodajmy również, że prędkość obrotowa silnika hydraulicznego jest proporcjonalna do dostarczanego mu strumienia cieczy, natomiast wytworzony moment obrotowy jest proporcjonalny do otrzymywanego ciśnienia hydraulicznego. 


Gdzie i kiedy stosuje się silniki hydrauliczne?

 

Te podzespoły są wykorzystywane w układach, w których istnieje potrzeba wytworzenia wysokiego momentu obrotowego przy zachowaniu stosunkowo niewielkich wymiarów. Pisząc prościej: silnik hydrauliczny może być nawet kilkanaście razy mniejszy niż silnik elektryczny o takich samych parametrach. Jednocześnie silniki hydrauliczne są przystosowane do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia i z reguły charakteryzują się wysoką sprawnością i łatwym rozruchem. 

...

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna w naszym najnowszym numerze e-maszbud.pl
Zapraszamy.

30/09/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU