REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Prognoza gospodarcza z wiosny 2020 r. według Komisji Europejskiej

Pandemia koronawirusa stanowi poważny szok dla gospodarki światowej i unijnej, mający bardzo poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze. Pomimo szybkiej i kompleksowej reakcji politycznej zarówno na szczeblu UE, jak i krajowym, gospodarka UE doświadczy w tym roku recesji o historycznych rozmiarach.

 

Prognoza gospodarcza z wiosny 2020 r. przewiduje, że w 2020 r. gospodarka strefy euro skurczy się o rekordowe 7¾ %, a w 2021 r. wzrośnie o 6¼ %. Przewiduje się, że w 2020 r. gospodarka UE skurczy się o 7,5 %, a w 2021 r. wzrośnie o około 6 %. Prognozy wzrostu dla UE i strefy euro zostały skorygowane w dół o około dziewięć punktów procentowych w porównaniu z prognozą gospodarczą z jesieni 2019 r. Przewiduje się, że w 2020 r. gospodarka UE skurczy się o 7,5 %, a w 2021 r. wzrośnie o około 6 %.

 

Szok dla gospodarki UE jest symetryczny, ponieważ pandemia uderzyła we wszystkie państwa członkowskie, ale zarówno spadek produkcji w 2020 r. (z -4¼ % w Polsce do -9¾ % w Grecji), jak i siła odbicia w 2021 r. będą się znacznie różnić. Ożywienie gospodarcze każdego z państw członkowskich będzie zależało nie tylko od rozwoju pandemii w tym kraju, ale także od struktury ich gospodarek i ich zdolności do reagowania za pomocą polityk stabilizacyjnych. Biorąc pod uwagę współzależność gospodarek UE, dynamika ożywienia gospodarczego w każdym państwie członkowskim będzie miała również wpływ na siłę ożywienia gospodarczego innych państw członkowskich.   

 

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy ds. gospodarki, powiedział: - Na tym etapie możemy jedynie wstępnie określić skalę i powagę wstrząsu wywołanego koronawirusem dla naszych gospodarek. Podczas gdy natychmiastowe skutki będą znacznie poważniejsze dla gospodarki światowej niż kryzys finansowy, głębokość jego skutków zależeć będzie od rozwoju pandemii, naszej zdolności do bezpiecznego wznowienia działalności gospodarczej i jej późniejszego odbicia. Jest to wstrząs symetryczny: wszystkie kraje UE są dotknięte kryzysem i oczekuje się, że w tym roku we wszystkich krajach UE wystąpi recesja. UE i państwa członkowskie uzgodniły już nadzwyczajne środki mające na celu złagodzenie skutków pandemii. Nasze wspólne ożywienie gospodarcze będzie zależało od dalszych zdecydowanych i skoordynowanych działań na szczeblu unijnym i krajowym. Razem jesteśmy silniejsi.

...

Wg KE

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna w najnowszym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych. Zapraszamy do lektury.

 

03/06/20

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU