REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Pompa? Nie tylko! Najczęstsze awarie w układzie hydraulicznym

Układ hydrauliczny składa się z licznych elementów, które współpracują dla zapewnienia optymalnej wydajności maszyny budowlanej. Specyfiką hydrauliki jest to, że wystarczy drobna usterka jednego z podzespołów, by cały układ zaczął szwankować. Zwykle pierwsze podejrzenie pada wówczas na pompę hydrauliczną, co jednak nie zawsze jest celnym strzałem. W tym poradniku opisujemy inne spośród najczęstszych awarii w układzie hydraulicznym maszyny budowlanej.

 

Co się zepsuło? Trudne pytanie

 

Z uwagi na skomplikowanie układu hydraulicznego bardzo trudno jest postawić trafną diagnozę co do źródła usterki, jeśli nie przeprowadzi się wnikliwych czynności serwisowych. Tutaj metoda „na słuch” czy „na oko” po prostu się nie sprawdza:

 

- Do postawienia trafnej diagnozy niezbędne są: specjalistyczna wiedza oraz odpowiednie narzędzia, jak np. czujniki ciśnienia itp. Prawidłowa diagnostyka powinna rozpocząć się od pomiarów ciśnienia, przecieków oraz przepływu. – podkreśla Sylwester Wójcik, ekspert z firmy WIBAKO.

 

Zdecydowanie najczęściej operatorzy, którzy zauważą spadek wydajności układu hydraulicznego lub zgłoszą jego całkowitą niesprawność, winą obarczają pompę hydrauliczną. Tymczasem to wcale nie musi być przyczyna problemu. Zdarza się, że przywrócenie maszynie pełnej sprawności wymaga tylko czyszczenia zaworu. Te najpoważniejsze awarie zwykle są poprzedzone innymi sygnałami, jak np. gwałtowne skoki ciśnienia, nadmierny hałas czy wycieki płynu hydraulicznego.

 

Typowe usterki w układzie hydraulicznym maszyny

 

Jedną z nagminnie powtarzających się usterek, a właściwie jej objawów, jest spadek ciśnienia w układzie. W takiej sytuacji należy od razu sprawdzić poziom oleju i ewentualnie uzupełnić braki. Może to przywrócić układowi pełną sprawność.

 

- Przypominam, że absolutnie nie powinno się mieszać rożnych rodzajów oleju, ponieważ może to prowadzić do pienienia się substancji i tym samym osłabienia wydajności poszczególnych elementów hydraulicznych. Oszczędzanie na oleju jest bez sensu, ponieważ te lepsze jakościowo są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur, co w sposób oczywisty wpływa na działanie całego układu i poszczególnych elementów. – dodaje Sylwester Wójcik.

 

Inną prozaiczną przyczyną pogorszenia wydajności układu hydraulicznego mogą być zapchane filtry. Na tych elementach także nie należy oszczędzać – są tanie, a odgrywają kluczową rolę w układzie.

... 


Pełna wersja artykułu już jutro, w najnowszym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych.

31/07/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU