REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Nowa spycharka CAT D5 - niech żyją nowoczesne technologie!

W tym numerze e-maszbud.pl poruszyliśmy bardzo ważny temat, jakim jest niedostateczne zorientowanie branży budowlanej na technologie cyfrowe. Coś się jednak powoli zmienia, czego dobrym przykładem jest strategia firmy Caterpillar. Jeden z potentatów rynku maszyn od dawna inwestuje w odświeżenie gamy swoich produktów, mocny akcent kładąc przede wszystkim na zaawansowane rozwiązania automatyzujące pracę. Nie mogło ich oczywiście zabraknąć w nowej spycharce CAT D5, której bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

 

Godnie zastępuje wielką poprzedniczkę

 

CAT D5 to spycharka, która w katalogu producenta zastąpi dobrze znany i bardzo ceniony model D6N. Zwracamy uwagę na zmianę oznaczenia – teraz ma być krócej, prościej, a tym samym łatwiej do zapamiętania. To oczywiście tylko detal: znacznie ważniejsze modyfikacje zaszły w konstrukcji maszyny.

D5 to spycharka o masie eksploatacyjnej między 17.180 a 19.170 kilogramów. Napędza ją jednostka CAT C7.1 o mocy 170 KM, spełniająca normę emisji spalin EU Stage V. Jest to bardzo elastyczny silnik, który pełną moc uzyskuje już przy 1770 obrotach na minutę.

 

W układzie napędowym znajdziemy również w pełni automatyczną skrzynię biegów z trzema przełożeniami. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja, gwarantująca znacznie wyższy komfort pracy, a także wpływająca na wyższą wydajność maszyny. W przekładni producent zastosował sprzęgło blokujące zapewniające krótsze czasy trwania cyklu – dzięki temu duża moc jest dostępna w praktycznie każdym zakresie obrotów, co również przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa.

 

Zajrzyjmy jeszcze do kabiny, bo tutaj zaszły znaczące zmiany w porównaniu z D6N. Kabina jest teraz o wiele przestronniejsza, zapewnia lepszą widoczność (to zasługa zwiększenia powierzchni przeszkleń o około 15%) oraz po prostu wygodniejsza. Operator ma do dyspozycji między innymi kamerę cofania oraz cyfrowy interfejs do zarządzania poszczególnymi funkcjami roboczymi.

 

Fabryczna integracja z CAT GRADE 3D

 

To bezapelacyjnie największy atut nowej spycharki CAT D5. Caterpillar daje tutaj do zrozumienia, że będzie konsekwentnie rozwijać i upowszechniać swoją technologię automatyzacji procesu niwelowania i wygładzania terenu. Maszyna trafi do nabywcy wyposażona w całą instalację niezbędną do uruchomienia CAT GRADE 3D, a więc między innymi anteny zintegrowane z dachem kabiny (zostały wyraźnie obniżone) oraz umieszczone wewnątrz kabiny nadajniki GPS. Wystarczy więc tylko podłączyć do tego interfejs, którym steruje się dokładnie tak samo, jak smartfonem, aby móc zacząć korzystać z tej przełomowej technologii.

...

 

Pełna wersja artykułu jest już dostępna w najnowszym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych.

01/12/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU