REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Mercedes-Benz Arocs 3253 L 8x4: odkurzacz w rozmiarze XXL

Operator Wolfgang Stenger stoi obok swojego Mercedes-Benz Arocsa 3253 L 8x4 w kolorze żółtym "traffic yellow", ostatni raz poprawia ochraniacze na uszach przy kasku i uruchamia silnik ‒ swobodnie z nadgarstka, naciskając przycisk na pilocie. Po ponownym naciśnięciu przycisku 32-tonowy pojazd głośno łapie głęboki oddech, przez chwilę drga, a następnie jego masywna zabudowa zaczyna huczeć niczym ogromny odkurzacz. Ona zresztą nie tylko tak brzmi, ale rzeczywiście nim jest. Ten kanciasty czteroosiowy pojazd jest bowiem tzw. koparką ssącą, działającą na zasadzie odkurzacza, choć o kilka rozmiarów większą i o znacznie większej mocy.

 

Wysoce innowacyjny pojazd specjalny do robót ziemnych, eksploatowany przez niemiecką firmę Hölzl Agrosystem e.K. z Schonstett w powiecie Rosenheim, ma dopiero dwa i pół miesiąca i aktualnie pracuje na budowie w bawarskim parlamencie krajowym w Monachium. Jednak, aby zobaczyć, jakie konkretnie prace wykonuje maszyna stojąca pośrodku okazałego podjazdu do historycznego budynku, należy obejrzeć jej tył i wąż ssący. Sterowane hydraulicznie ramię wysokim łukiem prowadzi wąż bezpośrednio do wykopu obok fundamentu fasady. Tam, półtora piętra niżej, za grubym murem robotnicy budowlani rozkopują piwnicę w celu instalacji nowych mediów.

 

Potężna przystawka odbioru mocy umożliwia osiąganie imponującej mocy ssania Bez pomocy koparki ssącej robotnicy musieliby mozolnie wywozić gruz i ziemię z wykopu na zewnątrz taczkami. Natomiast teraz minikoparka tylko zgarnia materiał pod końcówkę węża, a następnie silny strumień powietrza zasysa wszystko, zarówno grube odłamki czerwonych cegieł, jak i drobne okruchy wapienia, do kontenera o pojemności ośmiu metrów sześciennych na stojącym na górze Arocsie. Przy zdolności przetłaczania powietrza do 44 000 m3 na godzinę i maksymalnym podciśnieniu na poziomie 0,45 bara praca idzie bardzo sprawnie. Pojemnik zapełnia się błyskawicznie.

 

Imponującą wydajność zasysania zapewniają dwa niezwykłe wentylatory o wysokiej mocy i prędkości obrotowej do 4100 obr/min, jakie producent zabudów Reschwitzer Saugbagger Produktions GmbH, w skrócie RSP, montuje w swoim najnowszym modelu ‒ ESE 8 RD 8000. Według RSP użycie tak potężnych komponentów jest możliwe, ponieważ właśnie w Arocsie przystawkę odbioru mocy napędzającą wentylatory można uruchamiać bezpośrednio poprzez powolne zamknięcie sprzęgła jezdnego. Dzięki temu uruchamiające się wentylatory w dużo mniejszym stopniu obciążają silnik pojazdu, co zwiększa żywotność wszystkich komponentów. „Ponadto nasza koparka ssąca jest pierwszą z nowego typoszeregu, a wybierając Arocsa, zarówno RSP, jak i my stawiamy na dopracowany i niezawodny pojazd bazowy” ‒ tak przedsiębiorca Josef Hölzl, posiadający łącznie pięć koparek ssących, uzasadnia wybór Arocsa.

... cdn.

Mercedes-Benz

 

Więcej na ten temat już wkrótce, w najbliższym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych.

07/02/18

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU