REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Kupno czy wynajem maszyny budowlanej? 

Prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie w branży budowlanej, wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Nasz kraj przeżywa boom inwestycyjny, ale przedsiębiorcy wcale nie mogą mówić o eldorado. Budowlankę przygniatają poważne problemy, w tym brak rąk do pracy i zatory płatnicze. To z kolei skutkuje niepewnością jutra. Trudno się zatem dziwić, że wiele firm wstrzymuje się z zakupem maszyn budowlanych, wybierając opcję wynajmu. Czy to dobra decyzja? Warto się nad tym poważnie zastanowić.

 

Zakup maszyny obarczony dużym ryzykiem?

 

Posiadanie sprzętu budowlanego na własność bez wątpienia ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest niezależność przedsiębiorcy, który ma stały dostęp do maszyny, nie musi organizować wynajmu, nie czeka na dostawę, a więc może bardzo szybko przystąpić do realizacji inwestycji, co jest dużym atutem w tak konkurencyjnej branży.

 

Kolejną zaletą jest brak kosztów związanych z wynajmem. Wiemy jednak, że w polskich warunkach na zakup maszyny budowlanej za gotówkę mogą sobie pozwolić tylko nieliczne przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość firm musi się tutaj posiłkować leasingiem, co oczywiście wiąże się ze stałym, comiesięcznym wydatkiem w postaci raty kredytu.

 

Kupiona maszyna stanowi także majątek przedsiębiorstwa, który w razie wystąpienia problemów finansowych może zostać spieniężony. Pod warunkiem jednak, że sprzęt został już spłacony – w przeciwnym razie ten argument nie będzie mieć żadnego sensu.

 

Wspomnijmy jeszcze o kwestiach wizerunkowych. Dla części przedsiębiorstw posiadanie własnych maszyn budowlanych jest elementem dbania o prestiż marki. Taka firma jest bardziej wiarygodna, a więc ma szansę pozyskiwać atrakcyjniejsze kontrakty. Znowu jednak mówimy o teorii, ponieważ dobrze wiemy, że w naszym kraju kluczowym kryterium wyboru wykonawcy zawsze jest cena – fakt posiadania maszyn nie ma tutaj zbyt wiele do rzeczy.

 

Wszystkie wymienione argumenty bledną jednak w konfrontacji z największym problemem polskiej branży budowlanej, jaką jest wypłacalność przedsiębiorstw. Funkcjonujemy w realiach, w których firmy realizują kontrakty na minimalnej marży, często wręcz poniżej kosztów. W tym kontekście zakup maszyn budowlanych na własność, zwłaszcza w opcji leasingowej, jest skrajnie ryzykownym rozwiązaniem.

...cdn.

Więcej na ten temat już w najbliższym numerze naszej e-gazety o maszynach budowlanych. Zapraszamy.

30/10/18

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU