REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Koparko-ładowarka Komatsu WB97S-8 z oszczędnym silnikiem EU Stage IV

Koparko-ładowarki przez kilka ostatnich lat były wyjątkowo trudnym tematem dla firmy Komatsu. Nie jest wielką tajemnicą, że japoński producent rozważał nawet wycofanie się z tego sektora, na co wpływ miało ciągłe zaostrzanie norm środowiskowych. Ostatecznie jednak Japończycy zakasali rękawy i opracowali zupełnie nową generację maszyn. Jednym z jej reprezentantów jest koparko-ładowarka Komatsu WB97S-8, której przyglądamy się w naszym artykule. Od razu zdradzamy, że ekologiczny napęd nie jest jej jedynym atutem – maszyna ma ich w zanadrzu znacznie więcej.

 

Komatsu znalazło patent na ekologię?

 

Wszystko na to wskazuje, ponieważ napęd zastosowany w prezentowanej koparko-ładowarce zdecydowanie może uchodzić za przyjazny środowisku naturalnemu. Japoński producent postawił na jednostkę o mocy 101 KM, która spełnia normę emisji spalin EU Stage IV – w tej klasie maszyn jest to jak najbardziej wystarczający wynik. Maszyna spokojnie więc może pracować na europejskich placach budowy, również w krajach, w których obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy odnośnie do ochrony środowiska.

 

Moc napędu może się wydawać dość skromna, natomiast nie zapominajmy, że mówimy o maszynie kompaktowej, której masa eksploatacyjna nie przekracza 9 ton (dokładnie jest to  8,75 tony). Dodajmy również, że całkowita pojemność standardowej łyżki wynosi 1,1 m3.

 

Silnik napędzający koparko-ładowarkę Komatsu WB97S-8 jest nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny. Producentowi udało się zoptymalizować tę jednostkę pod kątem możliwie najniższego zużycia paliwa. W porównaniu z poprzednią wersją, czyli WB97S-5 (którą także opisywaliśmy w e-maszbud.pl – zapraszamy do archiwalnych wydań) apetyt na olej napędowy spadł o około 3%, co przekłada się na realne i odczuwalne oszczędności w trakcie całego sezonu roboczego.

 

Obniżenie zużycia paliwa jest zasługą między innymi zastosowania wiskotycznego sprzęgła wentylatora silnika. Dodatkowym atutem jest fakt, iż dzięki temu rozwiązaniu udało się wyraźnie ograniczyć hałas w kabinie i wokół maszyny. Aby zachęcić operatora do pracy w trybie ekonomicznym, w kabinie pojawił się nowy system monitorowania, który przekazuje pracownikowi informacje na temat aktualnego zużycia paliwa oraz podpowiada mu, jak pracować, by oszczędzać pieniądze pracodawcy.

...

 

Pełna wersja artykułu jest już dostępna w najnowszym numerze naszej e-gazety o maszynach i sprzęcie budowlanym.
Zapraszamy do lektury.

31/01/20

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU