Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

To już kolejna propozycja niemieckiego producenta goszcząca na łamach E-maszbud.pl. W poprzednim numerze przyglądaliśmy się bliżej minikoparkom firmy Schaeff. Pora na sprzęt o nieco większych możliwościach. Nasza redakcja miała okazję zapoznać się kompaktową ładowarką kołową Schaeff TL80, która bez wątpienia może być wzorem w tej klasie pod względem uniwersalności i przyjazności operatorowi. Ponadto jest to jedna z najwydajniejszych ładowarek tej wielkości, co odzwierciedla jej popularność na europejskim rynku.

 

Made in Germany

 

Projektowanie i produkcja kompaktowych maszyn budowlanych to główny zakres działalności firmy Schaeff. Trwa to już od ponad 75 lat, a od ponad 30 lat siedziba producenta mieści się w Crailsheim.

 

W dobie postępującej globalizacji procesu produkcji maszyn i korzystania z podzespołów dalekowschodnich dostawców, niemiecki rodowód ładowarki jest bez wątpienia dużym atutem.

 

Większa wydajność

 

Ważnym elementem ładowarki jest koncepcja obsługi Schaeff Smart Control, która zapewnia precyzyjną, wygodną i wydajną pracę. Joystick wielofunkcyjny daje możliwość proporcjonalnego elektrycznego sterowania obwodem. Różne funkcje dodatkowe są bezpośrednio zintegrowane.

 

Zamontowany poprzecznie silnik oferuje lepszy dostęp dla wykonania prac konserwacyjnych i służy jako przeciwwaga, a nowa konstrukcja pokrywy silnika ze szczelinami wentylacyjnymi większymi o 20% zapewnia optymalne chłodzenie silnika.

 

Sterowanie przegubowe i wahliwa oś tylna gwarantują stateczność, komfort jazdy odpowiednie przytrzymanie materiału, zwłaszcza podczas wymiany narzędzia. Automatyczna blokada mechanizmów różnicowych obu osi zapewnia świetne właściwości trakcyjne.

 

Maszyna daje możliwość łatwej i wygodnej wymiany narzędzia poprzez mechanizm dostępny z kabiny. Ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie Fingertip stworzone dla szybkiej i precyzyjnej pracy. Instalacja elektryczna jest łatwo dostępna bezpośrednio w kabinie.

 

Mocniejszy silnik

 

Silnik spełnia wymogi normy europejskiej IIIB (UE) / Tier 4 Final. Maszyna standardowo nie jest wyposażona w filtr cząstek stałych. Dzięki temu oszczędza się na kosztach serwisowania. Filtr DPF jest dostępny w razie potrzeby.

 

Emitowane przez model TL80 spaliny zawierają do 90% mniej szkodliwych substancji. Jest to wynikiem zastosowania usprawnionych systemów spalania i wtrysku oraz katalizatora utleniającego (DOC). Właściwości jezdne zostały natomiast zoptymalizowane dla uzyskania najlepszej mocy w ramach nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

 

Kabina – wygodne stanowisko pracy

 

Nawet gdy warunki na zewnątrz są trudne, kabina dzięki bogatemu wyposażeniu stanowi przyjemne stanowisko pracy. Do sterowania maszyną wykorzystywana jest innowacyjna technika.

Kabina została zaprojektowana z myślą o komforcie obsługi i produktywności. Posiada system tłumienia dźwięków i drgań oraz dopuszczenie ROPS i FOPS – jest zatem zarówno bardzo wygodna, jak i bezpieczna.

 

W centrum kabiny znajduje się wyświetlacz 3,5”, który pokazuje dane na temat pracy maszyny i silnika. Nowoczesne menu obsługuje się jak w smartfonie, więc żaden operator nie będzie mieć z tym problemu. Szyba wygięta do środka minimalizuje efekty odbicia światła.

 

Precyzyjne sterowanie

 

Sterowanie Fingertip pozwala na szczególnie łatwe elektryczno-proporcjonalne uruchamianie funkcji układu hydraulicznego pokrętłem pod kciukiem na joysticku. Za jego pomocą operator może dozować przepływ oleju od „zerowego” do „pełnego”, co w szczególności ułatwia uruchamianie osprzętu roboczego np. łyżki składanej, łyżki wysokiego wyładunku lub zamiatarki.

 

Schaeff Smart Control stanowi nową koncepcję obsługi dla kompaktowych ładowarek kołowych z silnikami spełniającymi wymagania europejskiej normy IIIB / EPA Tier 4 Interim i Final. Umożliwiło to dokładne dopasowanie maszyny budowlanej Schaeff do operatora i konkretnego zastosowania. Ponadto wiele elementów obsługowych zostało zaprojektowanych i rozmieszczonych na nowo dla szybszej obsługi i lepszej orientacji.
 

Najważniejsze korzyści wynikające z systemu Schaeff Smart Control to:

 

  • Intuicyjna obsługa, którą można łatwo dostosować do operatora,

  • Elektryczno-proporcjonalny obwód sterujący układu hydraulicznego do eksploatacji popularnych narzędzi roboczych,

  • Nowy wyświetlacz dla najlepszej orientacji,

  • Bardzo duże klawisze dla łatwej obsługi.

 

Wydajny napęd

 

Ładowarka Schaeff TL80 zmienia moc w zależności od czynności – w efekcie manewry są wykonywane szybko, spalanie paliwa jest mniejsze, a zużycie części minimalne. Hydrostatyczny napęd jezdny pracujący w zamkniętym obiegu dostarcza największą moc przy niskim zużyciu. Na drodze TL80 może osiągnąć prędkość do 20 km/h. Opcjonalnie dostępna jest wersja z funkcją szybkiego biegu, która osiąga prędkość do 36 km/h.

 

Podczas pracy w gęsto zabudowanym terenie lub na budowach o ograniczonych warunkach powierzchniowych, przydaje się sterowanie przegubowe z kątem skrętu 40°, które gwarantuje znakomitą zwrotność. Sterowanie przegubowe pozwala ponadto na prosty ruch łyżki w kierunku ładunku, nawet przy pełnym kącie skrętu. To zapewnia operatorowi zwiększoną elastyczność przy podnoszeniu palet lub osadzaniu ładunków.

 

Wahliwa oś tylna posiada duży kąt wychylenia 10°. W ten sposób wszystkie cztery koła mają ciągłą styczność z podłożem, również podczas prac na nierównym terenie.

 

Ponadto operator siedzi cały czas równolegle do osprzętu roboczego. W przypadku ładowarek kołowych Schaeff wahaniu ulega tylko oś tylna, podczas gdy u innych producentów cała tylna część maszyny. Oznacza to, że ciężar maszyn przesuwa się zawsze w tym samym kierunku co łyżka, a to z kolei zapewnia większy nacisk na podłoże przy cofaniu.

 

Kompaktowe ładowarki kołowe Schaeff są wyposażone w trwały napęd na wszystkie koła oraz automatyczną blokadę mechanizmów różnicowych w przednich i tylnych osiach (skuteczność blokowania 35 %). Oba elementy zapewniają optymalne właściwości trakcyjne przy jeździe na wprost i po zakrętach - idealne dla załadunku łyżki. Blokady mechanizmów różnicowych aktywują się automatycznie, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

Ładowarki kołowe Schaeff są wyposażone w pedał hamulca z funkcją regulacji mocy, co zapewnia precyzyjne i szybkie manewrowanie. Ta funkcja umożliwia przekierowanie mocy silnika z napędu na roboczy układ hydrauliczny, aby szybko podnosić i opuszczać ładunki.

 

Ładowarki posiadają dopuszczenie do ruchu drogowego. Model TL80 może być dodatkowo używany z opcjonalnym sprzęgiem przyczepowym jako ciągnik.

 

Mocne urządzenie robocze

 

Układ kinematyki równoległej Schaeff montowany standardowo we wszystkich maszynach, umożliwia szybkie i precyzyjne podnoszenie ładunku bez konieczności ciągłego dostosowywania kąta załadunku. Podczas gdy kinematyka dba o kąt podnoszenia, operator może skoncentrować się całkowicie na dokładnym osadzeniu ładunku.

 

Kinematyka równoległa Schaeff optymalizuje manewry podczas załadunku i rozładunku w drugim rzędzie na samochodzie ciężarowym. Przemyślana konstrukcja zapobiega kolizji dźwigni przechylania z konstrukcją samochodu ciężarowego.

 

Maszyna została także wyposażona w wspornik wideł wraz z mechanizmem szybkiej wymiany, który zapewnia doskonałe pole widzenia.

 

Hydraulika robocza pracuje całkowicie niezależnie od hydrauliki napędu.

 

Łatwy serwis

 

Codzienne prace serwisowe można bez problemu wykonać z poziomu podłoża. Tankowanie jest bardzo szybkie dzięki łatwo dostępnej pokrywie serwisowej. Pokrywę silnika z kolei można podnieść bez trudu dzięki dużej sprężynie gazowej.

 

Rozrusznik, prądnica, akumulator, pompa wtryskowa oraz filtr paliwa i powietrza są łatwo dostępne. Odłącznik akumulatora został umieszczony obok kabiny. W razie konieczności demontażu kabiny można odłączyć wszystkie przewody elektryczne.

 

Kompaktowa ładowarka kołowa Schaeff TL80 jest dostępna w ofercie firmy iSprzęt.pl.

 

e-maszbud.pl

 

Kompaktowa ładowarka kołowa Schaeff TL80 - mistrzowsko uniwersalna 
01 października 2017

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia