Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

To już kolejna propozycja niemieckiego producenta goszcząca na łamach E-maszbud.pl. W poprzednim numerze przyglądaliśmy się bliżej minikoparkom firmy Schaeff. Pora na sprzęt o nieco większych możliwościach. Nasza redakcja miała okazję zapoznać się kompaktową ładowarką kołową Schaeff TL80, która bez wątpienia może być wzorem w tej klasie pod względem uniwersalności i przyjazności operatorowi. Ponadto jest to jedna z najwydajniejszych ładowarek tej wielkości, co odzwierciedla jej popularność na europejskim rynku.

 

Made in Germany

 

Projektowanie i produkcja kompaktowych maszyn budowlanych to główny zakres działalności firmy Schaeff. Trwa to już od ponad 75 lat, a od ponad 30 lat siedziba producenta mieści się w Crailsheim.

 

W dobie postępującej globalizacji procesu produkcji maszyn i korzystania z podzespołów dalekowschodnich dostawców, niemiecki rodowód ładowarki jest bez wątpienia dużym atutem.

 

Większa wydajność

 

Ważnym elementem ładowarki jest koncepcja obsługi Schaeff Smart Control, która zapewnia precyzyjną, wygodną i wydajną pracę. Joystick wielofunkcyjny daje możliwość proporcjonalnego elektrycznego sterowania obwodem. Różne funkcje dodatkowe są bezpośrednio zintegrowane.

 

Zamontowany poprzecznie silnik oferuje lepszy dostęp dla wykonania prac konserwacyjnych i służy jako przeciwwaga, a nowa konstrukcja pokrywy silnika ze szczelinami wentylacyjnymi większymi o 20% zapewnia optymalne chłodzenie silnika.

 

Sterowanie przegubowe i wahliwa oś tylna gwarantują stateczność, komfort jazdy odpowiednie przytrzymanie materiału, zwłaszcza podczas wymiany narzędzia. Automatyczna blokada mechanizmów różnicowych obu osi zapewnia świetne właściwości trakcyjne.

 

Maszyna daje możliwość łatwej i wygodnej wymiany narzędzia poprzez mechanizm dostępny z kabiny. Ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie Fingertip stworzone dla szybkiej i precyzyjnej pracy. Instalacja elektryczna jest łatwo dostępna bezpośrednio w kabinie.

 

Mocniejszy silnik

 

Silnik spełnia wymogi normy europejskiej IIIB (UE) / Tier 4 Final. Maszyna standardowo nie jest wyposażona w filtr cząstek stałych. Dzięki temu oszczędza się na kosztach serwisowania. Filtr DPF jest dostępny w razie potrzeby.

 

Emitowane przez model TL80 spaliny zawierają do 90% mniej szkodliwych substancji. Jest to wynikiem zastosowania usprawnionych systemów spalania i wtrysku oraz katalizatora utleniającego (DOC). Właściwości jezdne zostały natomiast zoptymalizowane dla uzyskania najlepszej mocy w ramach nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

 

Kabina – wygodne stanowisko pracy

 

Nawet gdy warunki na zewnątrz są trudne, kabina dzięki bogatemu wyposażeniu stanowi przyjemne stanowisko pracy. Do sterowania maszyną wykorzystywana jest innowacyjna technika.

Kabina została zaprojektowana z myślą o komforcie obsługi i produktywności. Posiada system tłumienia dźwięków i drgań oraz dopuszczenie ROPS i FOPS – jest zatem zarówno bardzo wygodna, jak i bezpieczna.

 

W centrum kabiny znajduje się wyświetlacz 3,5”, który pokazuje dane na temat pracy maszyny i silnika. Nowoczesne menu obsługuje się jak w smartfonie, więc żaden operator nie będzie mieć z tym problemu. Szyba wygięta do środka minimalizuje efekty odbicia światła.

 

Precyzyjne sterowanie

 

Sterowanie Fingertip pozwala na szczególnie łatwe elektryczno-proporcjonalne uruchamianie funkcji układu hydraulicznego pokrętłem pod kciukiem na joysticku. Za jego pomocą operator może dozować przepływ oleju od „zerowego” do „pełnego”, co w szczególności ułatwia uruchamianie osprzętu roboczego np. łyżki składanej, łyżki wysokiego wyładunku lub zamiatarki.

 

Schaeff Smart Control stanowi nową koncepcję obsługi dla kompaktowych ładowarek kołowych z silnikami spełniającymi wymagania europejskiej normy IIIB / EPA Tier 4 Interim i Final. Umożliwiło to dokładne dopasowanie maszyny budowlanej Schaeff do operatora i konkretnego zastosowania. Ponadto wiele elementów obsługowych zostało zaprojektowanych i rozmieszczonych na nowo dla szybszej obsługi i lepszej orientacji.
 

Najważniejsze korzyści wynikające z systemu Schaeff Smart Control to:

 

  • Intuicyjna obsługa, którą można łatwo dostosować do operatora,

  • Elektryczno-proporcjonalny obwód sterujący układu hydraulicznego do eksploatacji popularnych narzędzi roboczych,

  • Nowy wyświetlacz dla najlepszej orientacji,

  • Bardzo duże klawisze dla łatwej obsługi.

 

Wydajny napęd

 

Ładowarka Schaeff TL80 zmienia moc w zależności od czynności – w efekcie manewry są wykonywane szybko, spalanie paliwa jest mniejsze, a zużycie części minimalne. Hydrostatyczny napęd jezdny pracujący w zamkniętym obiegu dostarcza największą moc przy niskim zużyciu. Na drodze TL80 może osiągnąć prędkość do 20 km/h. Opcjonalnie dostępna jest wersja z funkcją szybkiego biegu, która osiąga prędkość do 36 km/h.

 

Podczas pracy w gęsto zabudowanym terenie lub na budowach o ograniczonych warunkach powierzchniowych, przydaje się sterowanie przegubowe z kątem skrętu 40°, które gwarantuje znakomitą zwrotność. Sterowanie przegubowe pozwala ponadto na prosty ruch łyżki w kierunku ładunku, nawet przy pełnym kącie skrętu. To zapewnia operatorowi zwiększoną elastyczność przy podnoszeniu palet lub osadzaniu ładunków.

 

Wahliwa oś tylna posiada duży kąt wychylenia 10°. W ten sposób wszystkie cztery koła mają ciągłą styczność z podłożem, również podczas prac na nierównym terenie.

 

Ponadto operator siedzi cały czas równolegle do osprzętu roboczego. W przypadku ładowarek kołowych Schaeff wahaniu ulega tylko oś tylna, podczas gdy u innych producentów cała tylna część maszyny. Oznacza to, że ciężar maszyn przesuwa się zawsze w tym samym kierunku co łyżka, a to z kolei zapewnia większy nacisk na podłoże przy cofaniu.

 

Kompaktowe ładowarki kołowe Schaeff są wyposażone w trwały napęd na wszystkie koła oraz automatyczną blokadę mechanizmów różnicowych w przednich i tylnych osiach (skuteczność blokowania 35 %). Oba elementy zapewniają optymalne właściwości trakcyjne przy jeździe na wprost i po zakrętach - idealne dla załadunku łyżki. Blokady mechanizmów różnicowych aktywują się automatycznie, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

Ładowarki kołowe Schaeff są wyposażone w pedał hamulca z funkcją regulacji mocy, co zapewnia precyzyjne i szybkie manewrowanie. Ta funkcja umożliwia przekierowanie mocy silnika z napędu na roboczy układ hydrauliczny, aby szybko podnosić i opuszczać ładunki.

 

Ładowarki posiadają dopuszczenie do ruchu drogowego. Model TL80 może być dodatkowo używany z opcjonalnym sprzęgiem przyczepowym jako ciągnik.

 

Mocne urządzenie robocze

 

Układ kinematyki równoległej Schaeff montowany standardowo we wszystkich maszynach, umożliwia szybkie i precyzyjne podnoszenie ładunku bez konieczności ciągłego dostosowywania kąta załadunku. Podczas gdy kinematyka dba o kąt podnoszenia, operator może skoncentrować się całkowicie na dokładnym osadzeniu ładunku.

 

Kinematyka równoległa Schaeff optymalizuje manewry podczas załadunku i rozładunku w drugim rzędzie na samochodzie ciężarowym. Przemyślana konstrukcja zapobiega kolizji dźwigni przechylania z konstrukcją samochodu ciężarowego.

 

Maszyna została także wyposażona w wspornik wideł wraz z mechanizmem szybkiej wymiany, który zapewnia doskonałe pole widzenia.

 

Hydraulika robocza pracuje całkowicie niezależnie od hydrauliki napędu.

 

Łatwy serwis

 

Codzienne prace serwisowe można bez problemu wykonać z poziomu podłoża. Tankowanie jest bardzo szybkie dzięki łatwo dostępnej pokrywie serwisowej. Pokrywę silnika z kolei można podnieść bez trudu dzięki dużej sprężynie gazowej.

 

Rozrusznik, prądnica, akumulator, pompa wtryskowa oraz filtr paliwa i powietrza są łatwo dostępne. Odłącznik akumulatora został umieszczony obok kabiny. W razie konieczności demontażu kabiny można odłączyć wszystkie przewody elektryczne.

 

Kompaktowa ładowarka kołowa Schaeff TL80 jest dostępna w ofercie firmy iSprzęt.pl.

 

e-maszbud.pl

 

Kompaktowa ładowarka kołowa Schaeff TL80 - mistrzowsko uniwersalna 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia