Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

Japońskie słowo matsuri oznacza festiwal. Impreza pod tą nazwą odbyła się już po raz szósty i na stałe wpisała się w kalendarz warszawskich wydarzeń kulturalnych. „Matsuri” tradycyjnie promuje fascynującą dla wielu Polaków kulturę Japonii. W tym roku impreza została przeniesiona z hali Torwaru na tereny Służewskiego Domu Kultury. To było dobre posunięcie, bo większa część wydarzenia odbyła się na świeżym powietrzu, co szczególnie przypadło do gustu najmłodszym. Odnośnie dzieci – oczywiście nie zapomniała o nich firma Komatsu Poland, której na tej imprezie po prostu nie mogło zabraknąć.

 

Wyjątkowa edycja

 

Tegoroczny „Matsuri” został zorganizowany w 60. rocznicę ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Okazja była więc wyjątkowa. Japonia, Japończycy i japońskie produkty od wielu lat cieszą się w Polsce szacunkiem i popularnością, o czym świadczy chociażby rosnące zainteresowanie nauką języka samurajów, wysokie obłożenie samolotów narodowego przewoźnika LOT latających do Tokio, jak również coraz szersza oferta wycieczek turystycznych i biznesowych do Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Ta sympatia działa także w drugą stronę. Polska jest coraz lepiej znana wśród Japończyków, którzy szczególnie cenią sobie muzykę Fryderyka Chopina, twórczość Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego, a także – to może być dla wielu ciekawostką – uwielbiają polską ceramikę.

 

W ten kontekst znakomicie wpisuje się „Matsuri”. Imprezę zorganizowały Ambasada Japonii, Związek Pracodawców „Shokokai” oraz Klub Japoński w Polsce, przy współudziale Dzielnicy Mokotów i Służewskiego Domu Kultury.

 

Mnóstwo atrakcji dla starszych...

 

„Matsuri” to przede wszystkim impreza dla rodzin, dlatego atrakcje musiały spełniać oczekiwania dzieci. Nie zabrakło jednak także czegoś dla rodziców, w tym występów artystycznych. Na scenie prezentowali się tancerze z grupy Gojyahei, którzy pokazali tradycyjny taniec z wyspy Shikoku awa odori.

 

Wielkie brawa zebrali tancerze klasyczni Rankoh Fujima i Tokijyo Hanasaki oraz piosenkarka i pianistka Mika Kobyashi, której głos mogą kojarzyć fani japońskich filmów animowanych. Ponadto prezentowali się bębniarze z zespołu Ikki, tancerze z grupy Mashu i szermierze z grupy Kamui, których pokaz był niesamowicie efektowny.

 

Przez cały dzień można było również zasięgnąć praktycznych informacji o Japonii, z czego korzystały osoby planujące wyjazd turystyczny do tego fascynującego kraju. Każdy chętny mógł również otrzymać swoje imię wykaligrafowane po japońsku oraz przymierzyć tradycyjny japoński strój letni.

 

i młodszych

 

Dzieci biorące udział w imprezie zdecydowanie nie mogły narzekać na nudę. Organizatorzy i partnerzy przygotowali mnóstwo form aktywności, w tym gier i zabaw zręcznościowych. Były pokazy gotowania w japońskim stylu, a odważni mogli spróbować swoich sił w przygotowywaniu hitowych pozycji z menu Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

O dobrą zabawę najmłodszych zadbało także Komatsu Poland. Gigant rynku maszyn budowlanych to stały partner organizatorów „Matsuri”. W ubiegłym roku firma „rozbiła bank” oddając dzieciom do pomalowania prawdziwą koparkę, która później została zlicytowana na cele charytatywne. Tym razem maluchy mogły zasiąść za sterami ładowarki Komatsu i ułożyć ogromne puzzle przedstawiające jedną z ładowarek producenta. Kolejka chętnych zdawała się nie mieć końca.

 

„Matsuri” to fantastyczna impreza, która naprawdę daje możliwość bliskiego zapoznania się z kulturą Japonii. Cieszy, że organizatorzy zapraszają również firmy o japońskim rodowodzie, które mają okazję przedstawić się szerszej publiczności i – tak jak Komatsu Poland – dać dużo frajdy dzieciom.

 

e-maszbud.pl

 

Komatsu Poland dla najmłodszych, czyli kolejna edycja „Matsuri” za nami.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia