REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Jak dobrze przygotować maszynę budowlaną do zimy?

Nie zdążyliśmy się obejrzeć, a znów lada moment nadejdzie zima. Dla większości firm budowlanych oznacza to sezonowy przestój, a te, które będą kontynuować roboty, zwykle i tak mniej intensywnie eksploatują maszyny. Jest to więc bardzo dobry moment, aby przeprowadzić szczegółowy przegląd stanu technicznego maszyn – najlepiej jeszcze przed pierwszymi mrozami. Kompleksowy serwis maszyny daje pewność, że sprzęt nie zawiedzie podczas realizacji prac w sezonie zimowym, a także będzie w 100% sprawny na wiosnę. W naszym poradniku, przygotowanym we współpracy z firmą WIBAKO, podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować maszynę budowlaną do zimy.

 

Najpierw dokładne oględziny

 

Często jest tak, że właściciele maszyn rezygnują z przeglądów przed zimą, bo są święcie przekonani, iż sprzęt sprawuje się bez zarzutu i jest w pełni sprawny. Zwykle to tylko pozory. Po intensywnym sezonie każda maszyna wymaga różnego rodzaju czynności serwisowych. Aby się o tym przekonać, wystarczy dokładnie ją obejrzeć. Podczas takich oględzin (poprzedzonych umyciem nadwozia i podwozia) najczęściej da się zauważyć ogniska korozji i drobne uszkodzenia mechaniczne, a także wycieki czy przetarcia przewodów. Wszystkie te defekty trzeba usunąć jeszcze przed nastaniem mrozów.

 

Skarbnicą wiedzy o faktycznym stanie mechanicznym maszyny jest oczywiście pracujący na niej operator. Warto więc poprosić go o podzielenie się obserwacjami – jeśli operator zgłasza np. niedomaganie hydrauliki, nie można tego bagatelizować.

 

Podstawowe czynności serwisowe przed zimą

Wielu przedsiębiorców świadomie rezygnuje z serwisu maszyn przed zimą, obawiając się wysokich kosztów, które tuż przed „martwym” sezonem nie są mile widziane. Ten scenariusz niekoniecznie musi się jednak ziścić. Jeśli maszyna jest w dobrym stanie, a zdiagnozowane zostaną tylko standardowe, drobne usterki, to serwis ograniczy się do podstawowych czynności.

 

- Przed zimą zawsze zalecamy wymianę płynu chłodniczego (aby wykluczyć obecność wody w układzie), filtra paliwa oraz zatankowanie zbiornika „zimowym” olejem napędowym, czyli wzbogaconym dodatkami niwelującymi zjawisko wytrącania się parafiny. – mówi Sylwester Wójcik z firmy WIBAKO.

 

Reszta czynności serwisowych jest już ściśle uzależniona od tego, czy maszyna będzie eksploatowana w sezonie zimowym, czy też spędzi go na placu.

...

 

Pełna wersja artykułu jest już dostępna w najnowszym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych.

01/12/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU