REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Cyfrowe technologie w budownictwie - już nie wybór, ale konieczność

Wszyscy jesteśmy w jakiś sposób związani z branżą budowlaną, dlatego lubimy myśleć o niej, jako o wyjątkowo zaawansowanej technologicznie, innowacyjnej, prężnie się rozwijającej. Fakty niestety temu przeczą. Gdy spojrzymy na światowe wskaźniki, to okazuje się, że sektor budowlany jest jednym z najbardziej zacofanych pod względem wykorzystywania technologii cyfrowych. To duży problem, zwłaszcza w kontekście fatalnej sytuacji na rynku zatrudnienia i ogromnych wyzwań, jakie stoją przed całą budowlanką. Na szczęście kolejne firmy, tak jak Komatsu, mocno stawiają na cyfryzację sektora i wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

 

Nie ma na co czekać

 

Pomimo technologicznego zapóźnienia, branża budowlana wciąż pozostaje jednym z kluczowych sektorów dla globalnej gospodarki. Generuje ona aż 13% światowego PKB. Tym bardziej trzeba zacząć bić na alarm, skoro budowlanka nie nadąża za trendami i w zasadzie prawie wcale się nie rozwija.

Przesada? Rzućmy okiem do statystyk. Raport Reinventing Construction - A Way to Higivity Productivity przygotowany przez McKinsey Global Institutejasno wskazuje, że globalny wzrost wydajności branży budowlanej w ciągu ostatnich 20 lat nie przekroczył 1 procenta! Dla porównania: wynik dla całej światowej gospodarki to 2,8 procent, a dla sektora produkcyjnego 3,6 procent. Jeszcze gorzej wygląda to na rynku amerykańskim, gdzie budowlanka nie rozwija się od 1945 roku, podczas gdy chociażby handel detaliczny wzrósł w tym czasie o około 1500 procent.

 

Z czego to właściwie wynika? Głównym problemem jest „opór” branży budowlanej przed wdrażaniem nowoczesnych technologii cyfrowych. Zapowiedź wprowadzenia np. autonomicznych maszyn budowlanych nadal budzi raczej szyderczy śmiech wśród przedstawicieli branży – a powinno to być traktowane w kategorii naturalnego kroku w rozwoju całego sektora.

...

 

Pełna wersja artykułu jest już dostępna w najnowszym numerze naszej e-gazety o sprzęcie i maszynach budowlanych.

01/12/19

 

REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

Maszyna sama

Cię nie znajdzie,

ani sama się

nie sprzeda...

 

REKLAMA

REKLAMA

 

REKLAMA

BLACK WEEK Z E-MASZBUD.PL

POKAŻ SWOJĄ FIRMĘ NA E-MASZBUD.PL I UZYSKAJ DO -80% RABATU!!!

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU