Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Branżowego Katalogu Firm: mpc24.pl

Z początkiem roku firma Komatsu ogłosiła wprowadzenie na europejski rynek nowej serii spycharek D51EXi/PXi-24 oraz D61EXi/PXi-24, która uzupełnia gamę małych i średnich spycharek tego producenta. Druga z nich zostanie zaprezentowana podczas zbliżających się targów Autostrada-Polska w Kielcach – wówczas będziemy mogli zapoznać się z jej możliwościami podczas pracy, ponieważ producent przewidział również jej pokazy dynamiczne. Spycharka ta jest wyposażona w fabrycznie zintegrowany system sterowania 3D GNSS, dzięki czemu jest ona określana mianem Maszyny Inteligentnej.

 

Debiut w Weronie

 

D51EXi/PXi-24, dla której bazę stanowi podstawowy model spycharki D51-24, została zaprezentowana po raz pierwszy podczas niedawnych targów SAMOTER w Weronie. To właśnie ona cieszyła się zdecydowanie największą popularnością wśród osób odwiedzających stoisko Komatsu.

 

Władze firmy zdradziły, że póki co planowana jest produkcja około 2000 sztuk takich maszyn, które mają trafić do ponad 700 klientów na całym świecie. Oczywiście jednym z jej odbiorców jest także Europa, stąd informacja o oficjalnym debiucie spycharki na Starym Kontynencie. Jak już wspomnieliśmy w maju zostanie zaprezentowana w Polsce spycharka D61EXi/PXi-24, czyli jej większy odpowiednik.

 

Komatsu D61EXi/PXi-24 z systemem 3D GNSS

 

Największą innowacją i głównym powodem, dla którego warto zainteresować się tą spycharką, jest fakt, że została ona wyposażona w bardzo precyzyjny system sterowania maszyną 3D GNSS. Pozwala on w dużym stopniu zautomatyzować pracę i uczynić ją znacznie wydajniejszą, ekonomiczniejszą oraz szybszą. Najważniejsze jest to, że jest to system całkowicie zintegrowany z maszyną i jest instalowany podczas montażu w fabryce Komatsu.

 

System ten w sposób znaczący wyróżnia się na tle tradycyjnych zewnętrznych systemów sterowania maszyną. Operator nie musi codziennie wspinać się na lemiesz, aby montować i demontować anteny oraz podłączać do nich kable. W Maszynie Inteligentnej Komatsu antena GNSS jest na stałe zamontowana na dachu, co oprócz poprawienia komfortu jego pracy poprzez lepszą widoczność, bezpieczeństwo i wygodę, zwiększa również funkcjonalność pracy maszyną w trudnych warunkach, np. na dużych spadkach. Tutaj ważną rolę odgrywają także czujniki zintegrowane z siłownikami oraz czujnik pomiaru inercyjnego.

 

Kolejną unikalną cechą rozwiązania Komatsu jest możliwość pracy w trybie automatycznym od spychania zgrubnego do końcowej niwelacji terenu. Jest to możliwe dzięki funkcji zapobiegania poślizgom gąsienic. Jeśli maszyna będzie miała za dużo materiału na lemieszu i czujnik wykryje ryzyko poślizgu gąsienic, lemiesz zostanie delikatnie uniesiony i zepchnie maksymalną ilość materiału bez ryzyka poślizgu gąsienic. Dzięki temu produktywność Spycharki Inteligentnej jest blisko 25% wyższa od spycharki z tradycyjnym systemem zewnętrznym.

 

Ekologiczny i ekonomiczny silnik

 

Spycharka Komatsu D51EXi/PXi-24 oraz D61EXi/PXi-24, poza opisanym już zintegrowanym systemem 3D, oferuje także bardzo wiele innych możliwości. Model D61EXi/PXi-24 wyposażony jest w silnik Komatsu o mocy 169 KM, natomiast D51EXi/PXi-24 napędza 4,5-litrowa jednostka Komatsu o mocy 133 KM, która spełnia normę emisji spalin Stage IV. Silnik korzysta ze znanego układu oczyszczania SCR oraz jest wyposażony w układ Komatsu Diesel Oxidation Catalyst, który regeneruje się wyłącznie pasywnie – oznacza to, że do tego celu nie jest zużywane paliwo.

 

Maszyny prezentują typową dla Komatsu, bardzo wysoką jakość wykonania. Jak podkreśla producent do jej stworzenia zostały wykorzystane wytrzymałe komponenty, a dodatkowo ostatni napęd jest chroniony przed brudem potrójnym uszczelnieniem.

 

Przyjemna kabina

 

Komatsu D51EXi/PXi-24 i D61EXi/PXi-24 korzysta z zupełnie nowej kabiny, która powstała specjalnie dla tych modeli. Operator znajdzie w niej wszystko, co jest mu potrzebne do komfortowego wykonywania swoich obowiązków: podgrzewany fotel pneumatyczny, monitor TFT-LCD stanowiący prawdziwe centrum dowodzenia maszyną czy wygodne tryby pracy ECO/POWER, które mogą zostać dostosowane do indywidualnych preferencji operatora. Kamera wsteczna jest już wyposażeniem standardowym.

 

Oczywiście nowe spycharki zostały objęte najnowszą wersją programu KOMTRAX, umożliwiającego kontrolowanie pracy maszyny z dowolnego miejsca na świecie. Właściciel może również skorzystać z programu Komatsu Care, gwarantującego profesjonalny serwis maszyny z użyciem oryginalnych części zamiennych w bardzo korzystnej cenie.

 

Spycharka Komatsu D51EXi/PXi-24 i D61EXi/PXi-24 trafi do sprzedaży w maju. Maszyna jest przykładem na to, jak można wykorzystać bardzo nowoczesną technologię do zwiększenia nie tylko produktywności pracy, ale także komfortu operatora. System 3D GNSS prezentuje się rewelacyjnie i powinien być solidnym wsparciem na każdym placu budowy. Dodajmy, że podczas targów Autostrada-Polska Komatsu zaprezentuje także największą koparkę hybrydową w swojej ofercie, HB365NLC-3.

 

e-maszbud.pl

Spycharki Inteligentne Komatsu D51EXi/PXi-24 oraz D61EXi/PXi-24

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia