REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych serwisów internetowych:

Branżowy Katalog Firm B2B: mpc24.pl

Serwis ogłoszeniowy: ogloszenia.mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dressta w Serbii

W serbskich kopalniach węgla brunatnego maszyny marki "DRESSTA" są symbolem trwałości, niezawodności i racjonalnego wyboru. Taki wizerunek marki został potwierdzony przez czterdziestoletnią eksploatację maszyn wyprodukowanych w Stalowej Woli, który okazał się strategicznym wyborem w dziedzinie maszyn pomocniczych dla serbskiej elektroenergetyki skupionej w organizacji Elektroprivreda Srbije (EPS).

 

Pierwsze "polaki", jak nazwali stalowowolskie maszyny Serbowie, zaczęły przybywać do zagłębia węglowego w Kolubarze i Kostolacu już w 1975 r. (wówczas była to Jugosławia, która rozpadła się w latach 1991 - 1992). Od tego czasu, do serbskich kopalń dostarczano co roku około dziesięciu spycharek gąsienicowych o mocy silnika 285 KM. Polskie maszyny zdały bardzo trudny test, ponieważ serbskie kopalnie odkrywkowe charakteryzują się podłożem znacznie przyśpieszającym zużycie układów jezdnych (zwłaszcza płyt i łańcuchów gąsienicowych oraz rolek jezdnych), wysokich temperatur w miesiącach letnich czy silnych wiatrów. Ekstremalne są także warunki utrzymania maszyn w ciągłej sprawności technicznej, co z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla służb techniczno-serwisowych.

 

Zagłębie Górnicze „Kolubara”, położone ok. 50 km na poł. – zach. od Belgradu,jest największym producentem węgla kamiennego w Serbii przy średniej produkcji 25-30 mln ton węgla brunatnego rocznie. Obecnie aż 54 spycharek gąsienicowych marki DRESSTA jest eksploatowanych przez wydział Maszyn Pomocniczych kopalni "Kolubara" w Lazarevacu. Są to przede wszystkim duże spycharki - TD-25 (246 kW) z serii M Extra, M, H, G, E i TD-40 (384 kW) z serii E Extra, E, C i B, co stanowi łącznie 36 maszyn. Kopalnia posiada również 15 układarek rur SB-60 i TD-25CS3 o udźwigu 60 ton oraz 3 szt. ładowarek gąsienicowych model 175C(wciąż w eksploatacji, chociaż ich produkcję zakończono definitywnie w 2004 r.). Najstarszymi maszynami są dwie spycharki TD-25E / G, które zostały zakupione w 1985 r. i posiadają ponad 50.000 godzin pracy.

...

Marek A. Stańkowski

 

Więcej na ten temat już we wrześniowym numerze naszej e-gazety o maszynach budowlanych.

Zapraszamy.

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia