REKLAMA

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych serwisów internetowych:

Branżowy Katalog Firm B2B: mpc24.pl

Serwis ogłoszeniowy: ogloszenia.mpc24.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dressta układa rury na każdym poziomie

Współczesne rurociągi, którymi przesyła się głównie gaz ziemny i ropę naftową, ciągną się nad albo pod powierzchnią ziemi setkami, a nawet tysiącami kilometrów. Łączą miejsca wydobycia tych surowców z portami morskimi lub bezpośrednio z ich końcowymi odbiorcami. Najdłuższy na świecie gazociąg liczy sobie ok. 7.000 km. Połączył on złoża w Turkemistanie i chiński port morski w Szanghaju, a po drodze przebiega przez terytorium Uzbekistanu i Kazachstanu.

 

Budowę rurociągów, a potem remont lub naprawę uszkodzonych odcinków, ułatwiają układarki rur. Są to maszyny skonstruowane na bazie spycharek gąsienicowych i wyposażone w specjalistyczny osprzęt roboczy składający się z wysięgnika, zespołu wciągarek linowych i zblocza z hakiem. Tylko kilka renomowanych firm na świecie produkuje tego typu urządzenia – amerykański „Caterpillar” (cztery modele o udźwigu od 18 do 92 ton), japońskie „Komatsu” (trzy modele o udźwigu od 41 do 92 ton) czy szwajcarski „Liebherr” (trzy modele o udźwigu od 45,9 do 90,8 tony). Wprawdzie obecnie w Chinach znajduje się liczne grono producentów układarek rur (m. in. „Shantui” czy „WME”), lecz bazują oni na starszych technologiach zakupionych u „Cata” lub „Komatsu”. Ich produkty sprzedawane są przede wszystkim na własny rynek oraz do Indii, Rosji, niektórych krajów Ameryki Południowej i na Bliski Wschód.

 

Od 1974 r. w Stalowej Woli powstają polskie układarki rur, które przybyły tutaj za sprawą zakupu licencji od amerykańskiej firmy „International Harvester”, jednego z pierwszych na świecie producentów tego typu maszyn. Stalowowolskie maszyny, noszące od 1995 r. znak towarowy DRESSTA, były eksportowane m. in. do Iranu, Egiptu, krajów byłej Jugosławii, Czech. Natomiast w Polsce najwięcej tych maszyn budowało 680 km odcinek rurociągu jamalskiego o średnicy 1.420 mm!

...

Marek A. Stańkowski

 

Więcej na ten temat już w przyszłym tygodniu, w najnowszym numerze naszej e-gazety o maszynach budowlanych.

Zapraszamy.

 

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA


REKLAMA

 

REKLAMA

  1. pl
  2. en

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia