REKLAMA

  Testy autonomicznego Volvo FMX w kopalni Boliden

  Volvo Trucks podejmuje kolejny ważny krok w rozwoju autonomicznych pojazdów. Przez najbliższe półtora roku w kopalni Boliden, w Kristinebergu w Szwecji, testowane będą w regularnej eksploatacji autonomiczne samochody ciężarowe Volvo FMX. Celem testów jest sprawdzenie, jak ta technologia może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i wydajności transportu realizowanego w trudnych warunkach na ograniczonym geograficznie obszarze.
   

  - Dzięki naszej współpracy z Boliden, rozwój autonomicznych pojazdów wkracza w nową, ekscytującą fazę. Oto bowiem pierwszy raz w historii autonomiczne samochody ciężarowe są testowane w rzeczywistych zadaniach transportowych, realizowanych pod ziemią. Ich rezultaty dostarczą cennych danych, które będziemy mogli wykorzystać w naszej nieustannej misji przekształcania innowacji technicznych w realne korzyści dla klientów - wyjaśnia Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

   

  Gdy wcześniej w tym roku Volvo Trucks zaprezentowało swoje autonomiczne Volvo FMX, wzbudziło duże zainteresowanie branży. Projekt badawczy, którego częścią jest pojazd, dowodzi, że kierowane automatycznie samochody ciężarowe mogą wydatnie zwiększyć efektywność i wydajność transportu. Zwłaszcza w kopalniach, portach oraz innych ograniczonych geograficznie i dobrze kontrolowanych środowiskach, w których znaczna część zadań transportowych ma charakter powtarzalny.

   

  Testy 1000 metrów pod ziemią

   

  Obecnie nadszedł czas na sprawdzenie tej technologii w rzeczywistych warunkach. Poligonem doświadczalnym stała się kopalnia Boliden, zlokalizowana w położonej na północy Szwecji miejscowości Kristineberg. To właśnie tam, tej jesieni, pierwsze autonomiczne Volvo FMX wejdzie do regularnej eksploatacji. W ciągu następnego roku zostaną wdrożone do testów jeszcze trzy takie samochody ciężarowe.

   

  System bazujący na standardowych podzespołach

   

  Pojazdy użytkowane w kopalni to seryjne modele Volvo FMX, wyposażone w dodatkowe oprzyrządowanie, m.in. w system obserwacyjny, zawierający czujniki radarowe i laserowe. Początkowo służy on do skanowania geometrii kopalni w celu wygenerowania mapy trasy przejazdu dla samochodu ciężarowego. Następnie pozyskane dane wykorzystywane są do sterowania układem kierowniczym pojazdu i zmianą biegów oraz regulacji prędkości. Podczas każdego kolejnego przejazdu czujniki nadal skanują otoczenie w celu dalszej optymalizacji zarówno działania systemu, jak i trasy.

  ...

  Volvo Trucks

   

  Więcej na ten temat już wkrótce, w najnowszym numerze naszej e-gazety o maszynach budowlanych.

  REKLAMA

  REKLAMA

  Kliknij mnie
  Kliknij mnie

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  1. pl
  2. en

   wyszukaj na e-maszbud.pl:

   e-gazeta o maszynach budowlanych: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

   1. pl
   2. en