REKLAMA

  Dressta w Serbii

  W serbskich kopalniach węgla brunatnego maszyny marki "DRESSTA" są symbolem trwałości, niezawodności i racjonalnego wyboru. Taki wizerunek marki został potwierdzony przez czterdziestoletnią eksploatację maszyn wyprodukowanych w Stalowej Woli, który okazał się strategicznym wyborem w dziedzinie maszyn pomocniczych dla serbskiej elektroenergetyki skupionej w organizacji Elektroprivreda Srbije (EPS).

   

  Pierwsze "polaki", jak nazwali stalowowolskie maszyny Serbowie, zaczęły przybywać do zagłębia węglowego w Kolubarze i Kostolacu już w 1975 r. (wówczas była to Jugosławia, która rozpadła się w latach 1991 - 1992). Od tego czasu, do serbskich kopalń dostarczano co roku około dziesięciu spycharek gąsienicowych o mocy silnika 285 KM. Polskie maszyny zdały bardzo trudny test, ponieważ serbskie kopalnie odkrywkowe charakteryzują się podłożem znacznie przyśpieszającym zużycie układów jezdnych (zwłaszcza płyt i łańcuchów gąsienicowych oraz rolek jezdnych), wysokich temperatur w miesiącach letnich czy silnych wiatrów. Ekstremalne są także warunki utrzymania maszyn w ciągłej sprawności technicznej, co z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla służb techniczno-serwisowych.

   

  Zagłębie Górnicze „Kolubara”, położone ok. 50 km na poł. – zach. od Belgradu,jest największym producentem węgla kamiennego w Serbii przy średniej produkcji 25-30 mln ton węgla brunatnego rocznie. Obecnie aż 54 spycharek gąsienicowych marki DRESSTA jest eksploatowanych przez wydział Maszyn Pomocniczych kopalni "Kolubara" w Lazarevacu. Są to przede wszystkim duże spycharki - TD-25 (246 kW) z serii M Extra, M, H, G, E i TD-40 (384 kW) z serii E Extra, E, C i B, co stanowi łącznie 36 maszyn. Kopalnia posiada również 15 układarek rur SB-60 i TD-25CS3 o udźwigu 60 ton oraz 3 szt. ładowarek gąsienicowych model 175C(wciąż w eksploatacji, chociaż ich produkcję zakończono definitywnie w 2004 r.). Najstarszymi maszynami są dwie spycharki TD-25E / G, które zostały zakupione w 1985 r. i posiadają ponad 50.000 godzin pracy.

  ...

  Marek A. Stańkowski

   

  Więcej na ten temat już we wrześniowym numerze naszej e-gazety o maszynach budowlanych.

  Zapraszamy.

  REKLAMA

  REKLAMA

  Kliknij mnie
  Kliknij mnie

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  1. pl
  2. en

   wyszukaj na e-maszbud.pl:

   e-gazeta o maszynach budowlanych: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

   1. pl
   2. en